Atmel AT25128-10PI-1.8
AT25128-10PI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25128-10PI-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 128KBIT 2.1MHZ 8DIP
Datasheet Download
AT25128-10PI-1.8.pdf
Availability of AT25128-10PI-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25128-10PI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25128-10PI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25128-10PI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size128K (16K x 8)
Speed500kHz, 2.1MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25128-10PI-1.8
Related LinksAT25128-, AT25128-10PI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25128-10PI-1.8 Details Description
Related parts for AT25128-10PI-1.8
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 3A 11MM datasheet.pdf
RES MO 1W 10 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS STEEL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 7.62MM datasheet.pdf