Atmel AT25160AY6-10YH-1.8
AT25160AY6-10YH-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25160AY6-10YH-1.8
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8MINIMAP
Datasheet Download
AT25160AY6-10YH-1.8.pdf
Availability of AT25160AY6-10YH-1.8
QUANTITY
AT25160AY6-10YH-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25160AY6-10YH-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25160AY6-10YH-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-Mini Map (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25160AY6-10YH-1.8
Related LinksAT25160AY, AT25160AY6-10YH-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25160AY6-10YH-1.8 Details Description
Related parts for AT25160AY6-10YH-1.8
SSD 48GB SCSI datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 35A ISO TO218X datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 104MM datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SNGL-PHS 1000V DC BB 100A 57 PIN datasheet.pdf