Atmel AT25256-10UI-1.8
AT25256-10UI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25256-10UI-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 2.1MHZ 8DBGA
Datasheet Download
AT25256-10UI-1.8.pdf
Availability of AT25256-10UI-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25256-10UI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25256-10UI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25256-10UI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed500kHz, 2.1MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VFBGA
Supplier Device Package8-dBGA (4.07x2.47)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25256-10UI-1.8
Related LinksAT25256-, AT25256-10UI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25256-10UI-1.8 Details Description
Related parts for AT25256-10UI-1.8
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 25A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCJ datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 10M datasheet.pdf
IC OPAMP ZRO-DRFT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf