Atmel AT25256A-10CI-1.8
AT25256A-10CI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25256A-10CI-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8LAP
Datasheet Download
AT25256A-10CI-1.8.pdf
Availability of AT25256A-10CI-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25256A-10CI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25256A-10CI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25256A-10CI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TDFN
Supplier Device Package8-LAP (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25256A-10CI-1.8
Related LinksAT25256A, AT25256A-10CI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25256A-10CI-1.8 Details Description
Related parts for AT25256A-10CI-1.8
FIXED IND 1.2UH 497MA 750 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf