| Internal Part Number | EIS-AT25256AN-10SU-2.7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 256K (32K x 8) | |
| Speed | 10MHz, 20MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT25256AN-10SU-2.7 | |
| Related Links | AT25256AN, AT25256AN-10SU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 3JS 6-R TR | FUSE GLASS 6A 350VAC 140VDC 2AG | datasheet.pdf | |