Atmel AT25640AN-10SU-2.7
AT25640AN-10SU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT25640AN-10SU-2.7
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT25640AN-10SU-2.7.pdf
Availability of AT25640AN-10SU-2.7
QUANTITY
AT25640AN-10SU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25640AN-10SU-2.7
Internal Part NumberEIS-AT25640AN-10SU-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25640AN-10SU-2.7
Related LinksAT25640AN, AT25640AN-10SU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT25640AN-10SU-2.7 Details Description
Related parts for AT25640AN-10SU-2.7
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 3A 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP TRIMMER SMD datasheet.pdf
LED COB CXB3590 3500K WHT SMD datasheet.pdf
26500 2#12 55#20 S TH RECP LC datasheet.pdf
1000UF 450V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf