Atmel AT27BV040-15VC
AT27BV040-15VC picture photo
Mfg. Part Number
AT27BV040-15VC
Brief Description
IC OTP 4MBIT 150NS 32VSOP
Datasheet Download
AT27BV040-15VC.pdf
Availability of AT27BV040-15VC
QUANTITY
AT27BV040-15VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27BV040-15VC
Internal Part NumberEIS-AT27BV040-15VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size4M (512K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package32-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27BV040-15VC
Related LinksAT27BV0, AT27BV040-15VC Datasheet, Atmel Distributor
AT27BV040-15VC Details Description
Related parts for AT27BV040-15VC
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 24pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf