| Internal Part Number | EIS-AT27BV1024-12JU | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 27 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EPROMs | |
| Memory Type | EPROM OTP | |
| Memory Size | 1M (64K x 16) | |
| Speed | 120ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT27BV1024-12JU | |
| Related Links | AT27BV1, AT27BV1024-12JU Datasheet, Atmel Distributor | |
 | BK/MDL-V-2-R | FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG | datasheet.pdf | |