Atmel AT27BV1024-90JU
AT27BV1024-90JU picture photo
Mfg. Part Number
AT27BV1024-90JU
Brief Description
IC OTP 1MBIT 90NS 44PLCC
Datasheet Download
AT27BV1024-90JU.pdf
Availability of AT27BV1024-90JU
QUANTITY
AT27BV1024-90JU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27BV1024-90JU
Internal Part NumberEIS-AT27BV1024-90JU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (64K x 16)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27BV1024-90JU
Related LinksAT27BV1, AT27BV1024-90JU Datasheet, Atmel Distributor
AT27BV1024-90JU Details Description
Related parts for AT27BV1024-90JU
IC REG LDO 4.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100 L.210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf