Atmel AT27BV256-15JC
AT27BV256-15JC picture photo
Mfg. Part Number
AT27BV256-15JC
Brief Description
IC OTP 256KBIT 150NS 32PLCC
Datasheet Download
AT27BV256-15JC.pdf
Availability of AT27BV256-15JC
QUANTITY
AT27BV256-15JC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27BV256-15JC
Internal Part NumberEIS-AT27BV256-15JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size256K (32K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27BV256-15JC
Related LinksAT27BV2, AT27BV256-15JC Datasheet, Atmel Distributor
AT27BV256-15JC Details Description
Related parts for AT27BV256-15JC
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 392 OHM datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 83MM datasheet.pdf