| Internal Part Number | EIS-AT27BV256-70JI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 32 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EPROMs | |
| Memory Type | EPROM OTP | |
| Memory Size | 256K (32K x 8) | |
| Speed | 70ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |