Atmel AT27BV256-70RU
AT27BV256-70RU picture photo
Mfg. Part Number
AT27BV256-70RU
Brief Description
IC OTP 256KBIT 70NS 28SOIC
Datasheet Download
AT27BV256-70RU.pdf
Availability of AT27BV256-70RU
QUANTITY
AT27BV256-70RU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27BV256-70RU
Internal Part NumberEIS-AT27BV256-70RU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size256K (32K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27BV256-70RU
Related LinksAT27BV2, AT27BV256-70RU Datasheet, Atmel Distributor
AT27BV256-70RU Details Description
Related parts for AT27BV256-70RU
SENSOR 750PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
RES 379 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC INVERTER 3PHASE HIC 4DIP datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 400A FLNGD datasheet.pdf