Atmel AT27C010-55TC
AT27C010-55TC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C010-55TC
Brief Description
IC OTP 1MBIT 55NS 32TSOP
Datasheet Download
AT27C010-55TC.pdf
Availability of AT27C010-55TC
QUANTITY
AT27C010-55TC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C010-55TC
Internal Part NumberEIS-AT27C010-55TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C010-55TC
Related LinksAT27C0, AT27C010-55TC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C010-55TC Details Description
Related parts for AT27C010-55TC
IC COMPARATOR DUAL SOT23-8 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 200VDC AXIAL datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 6.7X10.5" FOR NB datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW 1005 datasheet.pdf
D4GL-1FFG-A datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
POT 10 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.2A PPAK-5 datasheet.pdf