Atmel AT27C010-70JC
AT27C010-70JC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C010-70JC
Brief Description
IC OTP 1MBIT 70NS 32PLCC
Datasheet Download
AT27C010-70JC.pdf
Availability of AT27C010-70JC
QUANTITY
AT27C010-70JC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C010-70JC
Internal Part NumberEIS-AT27C010-70JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (128K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C010-70JC
Related LinksAT27C0, AT27C010-70JC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C010-70JC Details Description
Related parts for AT27C010-70JC
MX150L CAVITY PLUG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 6DIP datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf