Atmel AT27C010-70TC
AT27C010-70TC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C010-70TC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP
Datasheet Download
AT27C010-70TC.pdf
Availability of AT27C010-70TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT27C010-70TC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C010-70TC
Internal Part NumberEIS-AT27C010-70TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (128K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C010-70TC
Related LinksAT27C0, AT27C010-70TC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C010-70TC Details Description
Related parts for AT27C010-70TC
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY RIPPLE 14SSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf