Atmel AT27C1024-12VC
AT27C1024-12VC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C1024-12VC
Brief Description
IC OTP 1MBIT 120NS 40VSOP
Datasheet Download
AT27C1024-12VC.pdf
Availability of AT27C1024-12VC
QUANTITY
AT27C1024-12VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C1024-12VC
Internal Part NumberEIS-AT27C1024-12VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (64K x 16)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package40-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C1024-12VC
Related LinksAT27C10, AT27C1024-12VC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C1024-12VC Details Description
Related parts for AT27C1024-12VC
TRIMMER 1K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR PLUGS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 270POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 40MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS DIN B KEY BLACK datasheet.pdf