Atmel AT27C1024-15VC
AT27C1024-15VC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C1024-15VC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC OTP 1MBIT 150NS 40VSOP
Datasheet Download
AT27C1024-15VC.pdf
Availability of AT27C1024-15VC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT27C1024-15VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C1024-15VC
Internal Part NumberEIS-AT27C1024-15VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (64K x 16)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package40-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C1024-15VC
Related LinksAT27C10, AT27C1024-15VC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C1024-15VC Details Description
Related parts for AT27C1024-15VC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 16-WQFN (4x4) datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RSRM-T 8/24V SPDT/+COM 6A RL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf