Atmel AT27C256R-90PA
AT27C256R-90PA picture photo
Mfg. Part Number
AT27C256R-90PA
Brief Description
IC OTP 256KBIT 90NS 28DIP
Datasheet Download
AT27C256R-90PA.pdf
Availability of AT27C256R-90PA
QUANTITY
AT27C256R-90PA Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C256R-90PA
Internal Part NumberEIS-AT27C256R-90PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size256K (32K x 8)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C256R-90PA
Related LinksAT27C25, AT27C256R-90PA Datasheet, Atmel Distributor
AT27C256R-90PA Details Description
Related parts for AT27C256R-90PA
TERM SGL LEVEL FT 600V 25A PA OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS POTTING W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC 2-WIRE FG W/MODEL GAUGE 10TDF datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf