Atmel AT27C512R-15RI
AT27C512R-15RI picture photo
Mfg. Part Number
AT27C512R-15RI
Brief Description
IC OTP 512KBIT 150NS 28SOIC
Datasheet Download
AT27C512R-15RI.pdf
Availability of AT27C512R-15RI
QUANTITY
AT27C512R-15RI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C512R-15RI
Internal Part NumberEIS-AT27C512R-15RI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (64K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.342", 8.69mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C512R-15RI
Related LinksAT27C51, AT27C512R-15RI Datasheet, Atmel Distributor
AT27C512R-15RI Details Description
Related parts for AT27C512R-15RI
CAP CER 27PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC VOLTAGE COMPARATOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf