Atmel AT27C512R-15TI
AT27C512R-15TI picture photo
Mfg. Part Number
AT27C512R-15TI
Brief Description
IC OTP 512KBIT 150NS 28TSOP
Datasheet Download
AT27C512R-15TI.pdf
Availability of AT27C512R-15TI
QUANTITY
AT27C512R-15TI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C512R-15TI
Internal Part NumberEIS-AT27C512R-15TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package234
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (64K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package28-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C512R-15TI
Related LinksAT27C51, AT27C512R-15TI Datasheet, Atmel Distributor
AT27C512R-15TI Details Description
Related parts for AT27C512R-15TI
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf