Atmel AT27C512R-45PI
AT27C512R-45PI picture photo
Mfg. Part Number
AT27C512R-45PI
Brief Description
IC OTP 512KBIT 45NS 28DIP
Datasheet Download
AT27C512R-45PI.pdf
Availability of AT27C512R-45PI
QUANTITY
AT27C512R-45PI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C512R-45PI
Internal Part NumberEIS-AT27C512R-45PI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package14
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (64K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C512R-45PI
Related LinksAT27C51, AT27C512R-45PI Datasheet, Atmel Distributor
AT27C512R-45PI Details Description
Related parts for AT27C512R-45PI
RES 0.025 OHM 3W 1% 4SIP datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 100MM-2M PREWIRED datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 14HTSSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 250W datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf