Atmel AT27LV040A-90TI
AT27LV040A-90TI picture photo
Mfg. Part Number
AT27LV040A-90TI
Brief Description
IC OTP 4MBIT 90NS 32TSOP
Datasheet Download
AT27LV040A-90TI.pdf
Availability of AT27LV040A-90TI
QUANTITY
AT27LV040A-90TI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27LV040A-90TI
Internal Part NumberEIS-AT27LV040A-90TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size4M (512K x 8)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27LV040A-90TI
Related LinksAT27LV0, AT27LV040A-90TI Datasheet, Atmel Distributor
AT27LV040A-90TI Details Description
Related parts for AT27LV040A-90TI
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 PLUG-SOCKET 0.3M datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC SRAM DDRII 36MBIT 165FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80 datasheet.pdf