Atmel AT27LV256A-55JU
AT27LV256A-55JU picture photo
Mfg. Part Number
AT27LV256A-55JU
Brief Description
IC OTP 256KBIT 55NS 32PLCC
Datasheet Download
AT27LV256A-55JU.pdf
Availability of AT27LV256A-55JU
QUANTITY
AT27LV256A-55JU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27LV256A-55JU
Internal Part NumberEIS-AT27LV256A-55JU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27LV256A-55JU
Related LinksAT27LV2, AT27LV256A-55JU Datasheet, Atmel Distributor
AT27LV256A-55JU Details Description
Related parts for AT27LV256A-55JU
BLADE TORX T4 4.72" datasheet.pdf
MOD IPM L-SER 6PAC IPM 600V 50A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
COUPLER POWER DETECTOR 2-6GHZ datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65276 datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf