Atmel AT28BV256-20JI
AT28BV256-20JI picture photo
Mfg. Part Number
AT28BV256-20JI
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 200NS 32PLCC
Datasheet Download
AT28BV256-20JI.pdf
Availability of AT28BV256-20JI
QUANTITY
AT28BV256-20JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28BV256-20JI
Internal Part NumberEIS-AT28BV256-20JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed200ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28BV256-20JI
Related LinksAT28BV2, AT28BV256-20JI Datasheet, Atmel Distributor
AT28BV256-20JI Details Description
Related parts for AT28BV256-20JI
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 1% datasheet.pdf
LED AC WARM WHIT 3000K SQUARE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf