Atmel AT28C010E-15TU
AT28C010E-15TU picture photo
Mfg. Part Number
AT28C010E-15TU
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 150NS 32TSOP
Datasheet Download
AT28C010E-15TU.pdf
Availability of AT28C010E-15TU
QUANTITY
AT28C010E-15TU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C010E-15TU
Internal Part NumberEIS-AT28C010E-15TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C010E-15TU
Related LinksAT28C01, AT28C010E-15TU Datasheet, Atmel Distributor
AT28C010E-15TU Details Description
Related parts for AT28C010E-15TU
MOSFET N-CH 75V 76A TO-263 datasheet.pdf
EM250 BREAKOUT BOARD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 366.03VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
BIT SPADE SET datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 3.35A 75 MOHM TH datasheet.pdf