Atmel AT28C256F-15PU
AT28C256F-15PU picture photo
Mfg. Part Number
AT28C256F-15PU
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28DIP
Datasheet Download
AT28C256F-15PU.pdf
Availability of AT28C256F-15PU
QUANTITY
AT28C256F-15PU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C256F-15PU
Internal Part NumberEIS-AT28C256F-15PU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C256F-15PU
Related LinksAT28C25, AT28C256F-15PU Datasheet, Atmel Distributor
AT28C256F-15PU Details Description
Related parts for AT28C256F-15PU
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DISPLY DOT MTRX G, O-R 1.85" 8X8 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123 datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf