Atmel AT28C64-20PI
AT28C64-20PI picture photo
Mfg. Part Number
AT28C64-20PI
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 200NS 28DIP
Datasheet Download
AT28C64-20PI.pdf
Availability of AT28C64-20PI
QUANTITY
AT28C64-20PI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C64-20PI
Internal Part NumberEIS-AT28C64-20PI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed200ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C64-20PI
Related LinksAT28C6, AT28C64-20PI Datasheet, Atmel Distributor
AT28C64-20PI Details Description
Related parts for AT28C64-20PI
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 5SIP datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN AU 2C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf