Atmel AT28HC256-12JC
AT28HC256-12JC picture photo
Mfg. Part Number
AT28HC256-12JC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 120NS 32PLCC
Datasheet Download
AT28HC256-12JC.pdf
Availability of AT28HC256-12JC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT28HC256-12JC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28HC256-12JC
Internal Part NumberEIS-AT28HC256-12JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28HC256-12JC
Related LinksAT28HC2, AT28HC256-12JC Datasheet, Atmel Distributor
AT28HC256-12JC Details Description
Related parts for AT28HC256-12JC
CONN SPLICE END FEED PIGTAIL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 10WSON datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
LJT 42C 42#22 SKT WALL RECP datasheet.pdf
8 PT 8 E/B A datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 100MHz, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf