Atmel AT28HC256-12SA
AT28HC256-12SA picture photo
Mfg. Part Number
AT28HC256-12SA
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28SOIC
Datasheet Download
AT28HC256-12SA.pdf
Availability of AT28HC256-12SA
QUANTITY
AT28HC256-12SA Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28HC256-12SA
Internal Part NumberEIS-AT28HC256-12SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28HC256-12SA
Related LinksAT28HC2, AT28HC256-12SA Datasheet, Atmel Distributor
AT28HC256-12SA Details Description
Related parts for AT28HC256-12SA
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
MCU W/TRANSMITTER ASK/FSK 24QFN datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,YLW,RED,X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 480MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 250VAC datasheet.pdf