Atmel AT29C020-12TI
AT29C020-12TI picture photo
Mfg. Part Number
AT29C020-12TI
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP
Datasheet Download
AT29C020-12TI.pdf
Availability of AT29C020-12TI
QUANTITY
AT29C020-12TI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT29C020-12TI
Internal Part NumberEIS-AT29C020-12TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT29C020-12TI
Related LinksAT29C0, AT29C020-12TI Datasheet, Atmel Distributor
AT29C020-12TI Details Description
Related parts for AT29C020-12TI
CONN DB78 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1.5W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf