Atmel AT29LV020-10JC
AT29LV020-10JC picture photo
Mfg. Part Number
AT29LV020-10JC
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 100NS 32PLCC
Datasheet Download
AT29LV020-10JC.pdf
Availability of AT29LV020-10JC
QUANTITY
AT29LV020-10JC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT29LV020-10JC
Internal Part NumberEIS-AT29LV020-10JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT29LV020-10JC
Related LinksAT29LV0, AT29LV020-10JC Datasheet, Atmel Distributor
AT29LV020-10JC Details Description
Related parts for AT29LV020-10JC
CABLE TIE INTERMEDIATE BLK 5.9" datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 3POS .312 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 200V datasheet.pdf
CABLE 15M F CONNECTOR ONE END datasheet.pdf
SWITCH 8POS DIP GULL SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
D SUB 25P MA ANG_S4_2,84 MM_BOAR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT SKT datasheet.pdf