Atmel AT32UC3C164C-AUT
AT32UC3C164C-AUT picture photo
Mfg. Part Number
AT32UC3C164C-AUT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
AT32UC3C164C-AUT.pdf
Availability of AT32UC3C164C-AUT
QUANTITY
AT32UC3C164C-AUT Order Process
Ship out your order
Specifications of AT32UC3C164C-AUT
Internal Part NumberEIS-AT32UC3C164C-AUT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAVR® UC3 Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - AT32UC3 Series AVR RISC Microcontrollers
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR®32 UC3 C
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size32-Bit
Speed66MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O81
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 4x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT32UC3C164C-AUT
Related LinksAT32UC3C, AT32UC3C164C-AUT Datasheet, Atmel Distributor
AT32UC3C164C-AUT Details Description
Related parts for AT32UC3C164C-AUT
RES SMD 6.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 480MA 430 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 32MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf