Atmel AT32UC3L016-ZAUT
AT32UC3L016-ZAUT picture photo
Mfg. Part Number
AT32UC3L016-ZAUT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48QFN
Datasheet Download
AT32UC3L016-ZAUT.pdf
Availability of AT32UC3L016-ZAUT
QUANTITY
AT32UC3L016-ZAUT Order Process
Ship out your order
Specifications of AT32UC3L016-ZAUT
Internal Part NumberEIS-AT32UC3L016-ZAUT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
AVR® UC3 Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - AT32UC3 Series AVR RISC Microcontrollers
PCN OtherMSL Update 26/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,080
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR®32 UC3 L
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT32UC3L016-ZAUT
Related LinksAT32UC3L, AT32UC3L016-ZAUT Datasheet, Atmel Distributor
AT32UC3L016-ZAUT Details Description
Related parts for AT32UC3L016-ZAUT
MOSFET P-CH 60V 18.5A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638236800 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 570MA 150 MOHM datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP G ZINC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf