Adesto Technologies AT45DB011D-SH-T-AD
AT45DB011D-SH-T-AD picture photo
Mfg. Part Number
AT45DB011D-SH-T-AD
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DATAFLASH 1MB 2.7V 8SOIC
Datasheet Download
AT45DB011D-SH-T-AD.pdf
Availability of AT45DB011D-SH-T-AD
QUANTITY
AT45DB011D-SH-T-AD Order Process
Ship out your order
Specifications of AT45DB011D-SH-T-AD
Internal Part NumberEIS-AT45DB011D-SH-T-AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAT45DB011D Devices 10/Feb/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeDataFLASH
Memory Size1M (512 pages x 264 bytes)
Speed66MHz
InterfaceSPI, RapidS
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT45DB011D-SH-T-AD
Related LinksAT45DB011, AT45DB011D-SH-T-AD Datasheet, Adesto Technologies Distributor
AT45DB011D-SH-T-AD Details Description
Related parts for AT45DB011D-SH-T-AD
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA datasheet.pdf
PLASTIC OPTICAL FIBER OSIPMIR-4 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
IC CTLR PWM INTEL IMVP6 32TQFN datasheet.pdf
RES 442K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS CABLE PIN datasheet.pdf
REED SW SPST-NO HV 10.5MM AT 303 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RR 5SOT23 datasheet.pdf