Atmel AT49BV002T-12VC
AT49BV002T-12VC picture photo
Mfg. Part Number
AT49BV002T-12VC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP
Datasheet Download
AT49BV002T-12VC.pdf
Availability of AT49BV002T-12VC
QUANTITY
AT49BV002T-12VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49BV002T-12VC
Internal Part NumberEIS-AT49BV002T-12VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package32-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49BV002T-12VC
Related LinksAT49BV0, AT49BV002T-12VC Datasheet, Atmel Distributor
AT49BV002T-12VC Details Description
Related parts for AT49BV002T-12VC
TERMINAL RING 2AWG #1/2 UNPLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A TO263-5 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 200MA SOT26 datasheet.pdf