Atmel AT49F001NT-55VC
AT49F001NT-55VC picture photo
Mfg. Part Number
AT49F001NT-55VC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 1MBIT 55NS 32VSOP
Datasheet Download
AT49F001NT-55VC.pdf
Availability of AT49F001NT-55VC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT49F001NT-55VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F001NT-55VC
Internal Part NumberEIS-AT49F001NT-55VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package32-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F001NT-55VC
Related LinksAT49F00, AT49F001NT-55VC Datasheet, Atmel Distributor
AT49F001NT-55VC Details Description
Related parts for AT49F001NT-55VC
IDC CABLE - MCS10K/MC10M/MCS10K datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1200V 50A SP6 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMC datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 19AWG 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
22-5 YEL BRAID CON MALLA PVC datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 31C P 3" RBW FLOAT NI datasheet.pdf