Atmel AT49F001T-55VC
AT49F001T-55VC picture photo
Mfg. Part Number
AT49F001T-55VC
Brief Description
IC FLASH 1MBIT 55NS 32VSOP
Datasheet Download
AT49F001T-55VC.pdf
Availability of AT49F001T-55VC
QUANTITY
AT49F001T-55VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F001T-55VC
Internal Part NumberEIS-AT49F001T-55VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package32-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F001T-55VC
Related LinksAT49F00, AT49F001T-55VC Datasheet, Atmel Distributor
AT49F001T-55VC Details Description
Related parts for AT49F001T-55VC
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL 40POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 5.0" DIA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 36MM CHASSIS datasheet.pdf
CAP FILM 360PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf