Atmel AT49F002AN-55JI
AT49F002AN-55JI picture photo
Mfg. Part Number
AT49F002AN-55JI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC
Datasheet Download
AT49F002AN-55JI.pdf
Availability of AT49F002AN-55JI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT49F002AN-55JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F002AN-55JI
Internal Part NumberEIS-AT49F002AN-55JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F002AN-55JI
Related LinksAT49F00, AT49F002AN-55JI Datasheet, Atmel Distributor
AT49F002AN-55JI Details Description
Related parts for AT49F002AN-55JI
CARD ENGINE 32MB FLASH 64MB RAM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 250MA 760 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf