Atmel AT49F002AN-55JI
AT49F002AN-55JI picture photo
Mfg. Part Number
AT49F002AN-55JI
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC
Datasheet Download
AT49F002AN-55JI.pdf
Availability of AT49F002AN-55JI
QUANTITY
AT49F002AN-55JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F002AN-55JI
Internal Part NumberEIS-AT49F002AN-55JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F002AN-55JI
Related LinksAT49F00, AT49F002AN-55JI Datasheet, Atmel Distributor
AT49F002AN-55JI Details Description
Related parts for AT49F002AN-55JI
FIXED IND 330NH 780MA 200 MOHM datasheet.pdf
DETECTOR/DARLINGTON PHOTO TO-18 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LOSIDE 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
EN SW PART NUT datasheet.pdf
RES SMD 1.72KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf