Atmel AT49F040A-55JU
AT49F040A-55JU picture photo
Mfg. Part Number
AT49F040A-55JU
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 55NS 32PLCC
Datasheet Download
AT49F040A-55JU.pdf
Availability of AT49F040A-55JU
QUANTITY
AT49F040A-55JU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F040A-55JU
Internal Part NumberEIS-AT49F040A-55JU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F040A-55JU
Related LinksAT49F04, AT49F040A-55JU Datasheet, Atmel Distributor
AT49F040A-55JU Details Description
Related parts for AT49F040A-55JU
RES SMD 487 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 437 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 10W DO213AA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf