Atmel AT49F040A-55TU
AT49F040A-55TU picture photo
Mfg. Part Number
AT49F040A-55TU
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP
Datasheet Download
AT49F040A-55TU.pdf
Availability of AT49F040A-55TU
QUANTITY
AT49F040A-55TU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F040A-55TU
Internal Part NumberEIS-AT49F040A-55TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F040A-55TU
Related LinksAT49F04, AT49F040A-55TU Datasheet, Atmel Distributor
AT49F040A-55TU Details Description
Related parts for AT49F040A-55TU
RES 270 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
65863-81-QUICKIE*II HEADER-LF datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7.7A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 42V datasheet.pdf