Atmel AT49LV001NT-12JI
AT49LV001NT-12JI picture photo
Mfg. Part Number
AT49LV001NT-12JI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC
Datasheet Download
AT49LV001NT-12JI.pdf
Availability of AT49LV001NT-12JI
QUANTITY
AT49LV001NT-12JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49LV001NT-12JI
Internal Part NumberEIS-AT49LV001NT-12JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size1M (128K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49LV001NT-12JI
Related LinksAT49LV00, AT49LV001NT-12JI Datasheet, Atmel Distributor
AT49LV001NT-12JI Details Description
Related parts for AT49LV001NT-12JI
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 16POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf