Amphenol Sine Systems AT60-202-16NKIT
AT60-202-16NKIT picture photo
Mfg. Part Number
AT60-202-16NKIT
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
PIN CONTACT NIC AT KIT
Datasheet Download
AT60-202-16NKIT.pdf
Availability of AT60-202-16NKIT
QUANTITY
AT60-202-16NKIT Order Process
Ship out your order
Specifications of AT60-202-16NKIT
Internal Part NumberEIS-AT60-202-16NKIT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesAT Series™
PackagingBulk
TypeMachined
Pin or SocketPin
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge16-18 AWG
MaterialCopper Alloy
PlatingNickel
Plating - Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT60-202-16NKIT
Related LinksAT60-20, AT60-202-16NKIT Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
AT60-202-16NKIT Details Description
Related parts for AT60-202-16NKIT
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 535 I/O 780FBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf