Atmel AT88SC1616CRF-MX1
AT88SC1616CRF-MX1 picture photo
Mfg. Part Number
AT88SC1616CRF-MX1
Manufacturer
Product Category
RFID Transponders, Tags
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 13MHZ TAG
Datasheet Download
AT88SC1616CRF-MX1.pdf
Availability of AT88SC1616CRF-MX1
QUANTITY
AT88SC1616CRF-MX1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT88SC1616CRF-MX1
Internal Part NumberEIS-AT88SC1616CRF-MX1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrypto Products
CryptoAuthentication™ Introduction
PCN Design/SpecificationAT88SCyyyyCRF-MX1 Silicon 05/Jun/2013
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package4,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRFID Transponders, Tags
SeriesCryptoMemory®, CryptoRF®
PackagingTape & Reel (TR)
RF TypeRead / Write
Frequency13.56MHz
FeaturesISO14443-B
Package / CaseRFID Tag, 13mm
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT88SC1616CRF-MX1
Related LinksAT88SC16, AT88SC1616CRF-MX1 Datasheet, Atmel Distributor
AT88SC1616CRF-MX1 Details Description
Related parts for AT88SC1616CRF-MX1
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-214AC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER .5A datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf