Atmel AT89C1051-24SI
AT89C1051-24SI picture photo
Mfg. Part Number
AT89C1051-24SI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
AT89C1051-24SI.pdf
Availability of AT89C1051-24SI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT89C1051-24SI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89C1051-24SI
Internal Part NumberEIS-AT89C1051-24SI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series89C
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed24MHz
Connectivity-
PeripheralsLED
Number of I/O15
Program Memory Size1KB (1K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89C1051-24SI
Related LinksAT89C10, AT89C1051-24SI Datasheet, Atmel Distributor
AT89C1051-24SI Details Description
Related parts for AT89C1051-24SI
DIODE PIN ATTENUATOR CC SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 36POS datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 8POS TIN datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CLAMP FLAT TENS ADH MNT NATURAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf