| Internal Part Number | EIS-AT89C2051-24SI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 38 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | UART/USART | |
| Peripherals | LED | |
| Number of I/O | 15 | |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |