Atmel AT89C55WD-24PC
AT89C55WD-24PC picture photo
Mfg. Part Number
AT89C55WD-24PC
Brief Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
AT89C55WD-24PC.pdf
Availability of AT89C55WD-24PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT89C55WD-24PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89C55WD-24PC
Internal Part NumberEIS-AT89C55WD-24PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsWDT
Number of I/O32
Program Memory Size20KB (20K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89C55WD-24PC
Related LinksAT89C55, AT89C55WD-24PC Datasheet, Atmel Distributor
AT89C55WD-24PC Details Description
Related parts for AT89C55WD-24PC
IC VOLT DETECTOR 31V SNT-4A datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP-B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 3.83M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 5A datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf