Atmel AT89C55WD-24PC
AT89C55WD-24PC picture photo
Mfg. Part Number
AT89C55WD-24PC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
AT89C55WD-24PC.pdf
Availability of AT89C55WD-24PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT89C55WD-24PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89C55WD-24PC
Internal Part NumberEIS-AT89C55WD-24PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series89C
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsWDT
Number of I/O32
Program Memory Size20KB (20K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89C55WD-24PC
Related LinksAT89C55, AT89C55WD-24PC Datasheet, Atmel Distributor
AT89C55WD-24PC Details Description
Related parts for AT89C55WD-24PC
CAP TANT 22UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEB 7.875" L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MS3,119,14,15,11,21,W8 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
1.5/2.8MM TAB HSG 25 POS ASSY datasheet.pdf