Atmel AT89S52-24PI
AT89S52-24PI picture photo
Mfg. Part Number
AT89S52-24PI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
AT89S52-24PI.pdf
Availability of AT89S52-24PI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT89S52-24PI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89S52-24PI
Internal Part NumberEIS-AT89S52-24PI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series89S
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsWDT
Number of I/O32
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89S52-24PI
Related LinksAT89S5, AT89S52-24PI Datasheet, Atmel Distributor
AT89S52-24PI Details Description
Related parts for AT89S52-24PI
CAP CER 820PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf