| Internal Part Number | EIS-AT89S53-24JC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 27 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | 89S | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | 8051 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | SPI, UART/USART | |
| Peripherals | WDT | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 12KB (12K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |